Drewniana podłoga w łazience

Drewno z pewnością dodaje wnętrzom ciepła i elegancji, dlatego doskonale sprawdzi się w łazience. Kiedyś wydawało się to niepraktycznym rozwiązaniem, a dziś jest w zasadzie standardem. Taka aranżacja pasuje zarówno do klasycznych, jak i nowoczesnych wnętrz, a obecnie na rynku dostępne są drewniane panele, które sprawdzą się także w wilgotnych pomieszczeniach. Jakie drewno będzie najlepsze i jak o nie dbać, aby cieszyło oko przez długi czas?

Dlaczego drewno w łazience?

W łazience zdecydowanie częściej położone są tradycyjne płytki podłogowe, ale to właśnie drewno wnosi do niej odrobinę świeżości. Układając drewnianą podłogę w łazience, można utrzymać jednolitą powierzchnię w całym domu, co optycznie powiększy przestrzeń.

 

Drewno przeznaczone do łazienki powinno cechować się odpowiednią odpornością. Nie może ulegać odkształceniom, które w połączeniu z wilgocią mogą doprowadzić do pojawienia się grzybów – czego z pewnością chce się uniknąć. Jednak zawsze każde drewno łazienkowe powinno być poddane olejowaniu lub lakierowaniu, co skutecznie ochroni je przed wnikaniem wody.

 

Niewątpliwie największą zaletą drewnianej podłogi są wartości estetyczne. Wnętrze staje się przytulniejsze, a taka podłoga może być położona na całej powierzchni lub stanowić uzupełnienie płytek.

Jakie drewno wybrać?

Zawsze decydując się na drewno w łazience, należy sprawdzić zalecenia producenta. Gatunki odporne na wodę i wahania temperatury to przede wszystkim drewno egzotyczne – teak i iroko, jatoba, cedr, doussie, lapado, badi, wenge lub merbau. Z gatunków rodzimych są to dąb, jesion, wiąz, jawor lub modrzew.

Najbardziej luksusową opcją będzie drewno tokowe. Ten gatunek zawiera dużą ilość olejków i kwasu krzemowego, dzięki czemu jest dodatkowo chroniony przed wnikaniem wilgoci i zanieczyszczeń. Ponadto teak podczas starzenia zmienia swój kolor na ciemny brąz, dlatego z pewnością szybko się nie znudzi!

Zamiast tradycyjnego drewna w łazience można zdecydować się na płyty drewnopodobne, które mają różne kolory i faktury, są lakierowane i doskonale imitują drewno. Właściwie użyte nie poddadzą się wpływom wilgoci i zmianom temperatury.

Jak dbać o drewno?

Jak na co dzień dbać o drewnianą podłogę w łazience? Oto kilka porad:

  • Do czyszczenia drewnianej podłogi należy używać preparatów specjalnie do tego przeznaczonych, co dotyczy głównie gatunków egzotycznych.
  • Wszelkie wilgotne ślady należy od razu wytrzeć i nie pozwolić by samoistnie wyschły.
  • Zmywanie podłogi powinno polegać na jej przecieraniu – nie pozostawiać kropel wody do wyschnięcia.
  • Jeżeli na podłodze znajduje się powłoka z lakieru, zagrożeniem dla niej stają się np. drobinki piasku, dlatego ważne jest częste odkurzanie.

Jakie drewno wybrać?

Drewniana podłoga w łazience to coraz częściej stosowane rozwiązanie. Naturalne drewno nadaje wnętrzu charakteru – łazience doda przytulności i sprawi, że stanie się jednym z ulubionych części domu! Płytki podłogowe lub drewno możecie znaleźć w ofercie naszego sklepu Vivasanit.

Wizualizacja
łazienki 3D

gratis!