Idealne rośliny do łazienki

Mówi się, że dom bez kwiatów, jest niczym biblioteka bez książek. Bez wątpienia to właśnie rośliny są dla wielu osób jednym z ważniejszych elementów mieszkalnej przestrzeni. Dlatego, jeżeli marzysz o tym, aby zapełnić nimi wszystkie swoje wnętrza, to koniecznie dowiedz się jakie gatunki odnajdą się także w Twojej łazience oraz jak o nie dbać, by zapewnić im odpowiednie warunki.

Kiedy planujesz wyposażenie łazienki, w pierwszej kolejności wybierz miejsce dla swojej rośliny, w którym nie będzie miała kontaktu z żadnymi chemikaliami. Zwróć także uwagę na fakt, że kontakt z wodą z wanny może również zawierać substancje, jakie posiadają niekorzystny wpływ na rozwój kwiatów. Dodatkowo pamiętaj, aby dobrze wywietrzyć pomieszczenie po używaniu intensywnych olejków zapachowych lub środków czyszczących.

 

Za odpowiednie warunki odpowiada oświetlenie w łazience. Jeżeli nie ma w niej okna, to dobrym pomysłem, będzie zostawianie włączonej żarówki na 10 godzin w ciągu dnia. Ustawanie dodatkowej lampy stojącej też może poprawić warunki panujące w pomieszczeniu, dlatego upewnij się, że masz na tyle miejsca, aby móc w razie konieczności dołożyć dodatkowe źródło światła.

 

Następnym krokiem jest wybór odpowiedniej rośliny, która lubi ciepłe i wilgotne powietrze.
W łazience panuje klimat podobny do tego, jaki jest w szklarni, dlatego gatunki tropikalne o wiele lepiej odnajdują się w tym pomieszczeniu. W celu wybrania należytej rośliny przygotowaliśmy listę, która ułatwi decyzję.

1. Skrzydłokwiat

Stylowe i eleganckie wyposażanie łazienki jest możliwe dzięki skrzydłokwiatowi. To jedna z niewielu roślin doniczkowych, która przy odpowiednich warunkach może kwitnąć nawet cały rok. Należy zapewnić jej odpowiednie nawilżenie oraz trzeba pamiętać, by nie miała bezpośredniego kontaktu z promieniami słonecznymi. Warto dodać, że wiele badań udowodniło, że skrzydłokwiat pochłania niebezpieczne związki z otoczenia takie jak: formaldehyd, benzen, ksylen, czy tlenek węgla (czad) oraz rozkłada zarodki pleśni.

2. Monstera

To najpopularniejsza roślina ostatnich lat. Dobrze rozwija się w jasnym pomieszczeniu, jak i półcieniu, dlatego warunki panujące w łazience nie stanowią dla niej problemu. Należy jednak pamiętać, że monstery osiągają bardzo duże rozmiary, więc należy dobrze przemyśleć jej umiejscawianie podczas planowania wyposażenia łazienki.

3. Paprotka

Paprotka to tradycyjna roślina, która kojarzy się z PRL – owskim wystrojem. Obecnie coraz częściej spotykana jest w najnowszych trendach aranżacji wnętrz. Należy pamiętać, że uprawa paprotki nie należy do najłatwiejszych, ponieważ konieczne jest jej regularne podlewanie, gdyż jest niezwykle wrażliwa na przesuszone podłoże. Warto jednak zaznaczyć, że paprotka lubi pomieszczenia wilgotne, dlatego dobrze będzie czuła się w łazience.

4. Kroton

Kroton zachwyca swoimi liśćmi i eleganckim wyglądem, dlatego będzie idealnym wyborem, jeżeli pragniesz gustownie urządzić łazienkę. Choć nie jest łatwy w uprawie i ma swoje wymagania, warto poświęcić mu więcej uwagi, aby można było podziwiać jego wielobarwne liście. Naturalnym środowiskiem tej rośliny są gorące lasy tropikalne, więc bardzo dobrze czuje się w łazience, choć należy umożliwić mu dostęp do odpowiedniej ilość światła. Zatem zalecamy umieścić lampę stojącą, która zapewni krotonowi dobre oświetlenie.

5. Anturium

Jeżeli martwi Cię brak okna w łazience, to tym razem przedstawiamy roślinę, która nie będzie narzekać na małą ilość światła. Dodatkowo, anturium lubi bardzo wysoką wilgotność powietrza, dlatego spokojnie możesz ją umieścić przy umywalce lub wannie. Kwiaty utrzymują się cały rok, dzięki czemu każdego dnia będziesz mógł cieszyć się pięknym widokiem.

Wizualizacja
łazienki 3D

gratis!