
Obecnie, kiedy w dziedzinie aranżacji wnętrz szczególnie ceniony jest minimalizm instalacje podtynkowe wydają się być idealnym rozwiązaniem nie tylko dla osób ponadprzeciętnie zwracających uwagę na estetykę. Perfekcyjnie sprawdzą się one również u tych, którzy chcą iść z duchem czasu i mieć w swoim domu wystrój rodem z najnowszych katalogów Ikei lub po prostu tych, którzy nie dysponują w swoich łazienkach wystarczającą ilością miejsca i chcieliby znaleźć proste rozwiązanie tego problemu.
Jak sama nazwa wskazuje, instalacje podtynkowe różnią się od swoich natynkowych odpowiedników tym, że osadzone są pod warstwą tynku na ścianie. Sprawia to, że niepożądane elementy pozostają niewidoczne dla oka. Najpopularniejszym obecnie rozwiązaniem z zakresu instalacji podtynkowych są toalety podwieszane na stelażach montowanych w bruzdach wykuwanych w ścianach murowanych lub (również w przypadku toalet) stelaże zabudowane lekkimi konstrukcjami z płyt gipsowo-kartonowych.


Oczywiście nie są to jedyne podtynkowe rozwiązania dla Twojego domu – z biegiem czasu instalacje natynkowe wydają się być coraz mocniej wypierane przez ich bardziej eleganckie, podtynkowe odpowiedniki. Są one ogólnodostępne zarówno jako pojedyncze elementy wyposażenia łazienki, ale również jako zestawy (meble modułowe łazienkowe). Na ten moment praktycznie każde urządzenie sanitarne w wersji natynkowej mające zastosowanie w gospodarstwie domowym ma swój odpowiednik w wersji podtynkowej. Od baterii łazienkowych (m.in. baterie natryskowe, baterie bidetowe, baterie prysznicowe, baterie wannowe, czy baterie umywalkowe), aż do zlewozmywakowych baterii kuchennych.
Ogromną zaletą systemów podtynkowych jest to, że producenci kompletnie nie muszą przywiązywać uwagi do prezencji elementów, które zostaną ukryte w ścianie, za to mogą całkowicie skupić się na designie, funkcjonalności oraz niezawodności części widocznych dla użytkownika, tak żeby dopracować je w każdym calu. Zdaniem ekspertów do zabudowy podtynkowej najlepiej nadaje się armatura wykonana z mosiądzu z ceramicznymi głowicami, które będą odpowiadać za regulację strumienia wody ciepłej i zimnej. Przyjmuje się, że komponenty wykonane z takich materiałów są najsolidniejsze a ich producenci często oferują długoletnią gwarancję na swoje produkty.


Do grona systemów podtynkowych zalicza się również wylewki umywalkowe i stelaże. W tym przypadku najpierw w ścianie instaluje się stelaż, na którym osadza się umywalkę. Rozwiązanie to jest zaskakująco proste i wytrzymałe. Dzięki stelażowi naszą umywalkę możemy umieścić nawet na cienkiej ścianie działowej czy ścianie gipsowo-kartonowej. Zastosowanie stelaża daje gwarancję pozostania umywalki na swoim miejscu, nawet w przypadku większego obciążenia.
Co ważne, jeśli bierzesz pod uwagę instalację systemu podtynkowego, niezależnie czy będzie on znajdował się w łazience czy innym pomieszczeniu trzeba mieć na uwadze to, że niezbędne będzie wnikliwe rozplanowanie poszczególnych elementów systemu doprowadzenia wody. W razie potrzeby późniejszej zmiany może okazać się ona niemożliwa, dlatego przykładowo przy wyborze systemu natryskowego zaleca się dobór deszczownicy oraz innych komponentów z oferty proponowanej przez jednego, wybranego producenta. Pozwala to zminimalizować ryzyko nieprzewidzianych usterek i cieszyć się instalacją przez długie lata.