Jak dobrać meble łazienkowe, aby były stylowe i funkcjonalne?

Łazienka musi być zarówno funkcjonalna, jak i stylowa, a wybór mebli łazienkowych często zostawia się na ostatnią chwilę. To błąd! To właśnie meble potrafią odpowiednio dopełnić całą aranżację, ocieplić wnętrze lub optycznie je powiększyć, a dodatkowo służą do przechowywania akcesoriów i kosmetyków. Wszystko zależy od tego, jaki efekt pragnie się osiągnąć – romantyczny salon kąpielowy czy nowoczesna przestrzeń, gdzie niezbędne przedmioty znajdą się zawsze pod ręką.

Funkcjonalność

Na początku trzeba zastanowić się nad tym, jakich mebli potrzebujesz. Należy kierować się nie tylko potrzebami związanymi z przechowywaniem, ale również ilością miejsca w łazience. Stylowe meble łazienkowe nie wykorzystują do maksimum wolnej przestrzeni, dlatego czasem wystarczy jedynie szafka pod umywalkę, szafka wisząca nad lustrem lub słupek.

Ze względu na wilgotność i częste wahania temperatur pod uwagę należy wziąć także jakość mebli. Ważne, aby były odporne na wilgoć i najlepiej, aby były wykonane z materiałów o podwyższonej gęstości i cechujące się zmniejszoną absorbcją wody. Dzięki temu meble nie rozwarstwią się ani nie będą puchły.

Idealne dopasowanie

Pojemne i jednocześnie wygodne meble zapewniają wygodę korzystania z łazienki. Przed wyborem należy dokładnie zaplanować, gdzie można umieścić komplety szafka umywalka, szafki lustrzane lub szafki podumywalkowe, słupki, gdzie blaty, a gdzie podwieszane szafki. W przypadku małych łazienek należy dokładnie uwzględnić wolne miejsce i wykorzystać każdy wolny centymetr, ale tak, aby nie przesadzić.

Podwieszane meble dodają wrażenia przestronności. Nawet, jeśli łazienka ma nietypowe rozmiary nie oznacza, że trzeba decydować się na drogie meble na wymiar. Na rynku można znaleźć dostępne kolekcje mebli modułowych łazienkowych w wielu rozmiarach, dzięki czemu można urządzić nawet z pozoru problematyczną łazienkę.

Dopasuj styl

Meble łazienkowe to inwestycja na lata, dlatego należy dobrze przemyśleć, jaki styl będzie najbardziej odpowiedni. W większości przypadków kluczem do sukcesu będzie spójność, czyli dopasowanie stylu mebli do stylu wnętrza. Do wnętrz minimalistycznych pasować będą meble o prostych formach, bez zdobień i w uniwersalnych kolorach. Z kolei w łazience klasycznej lub prowansalskiej lepiej sprawdzą się meble zdobione z elementami dekoracyjnymi. Meble z połyskiem sprawdzą się w łazience nowoczesnej lub stylistyce glamour. Wszystko zależy od tego, jaka stylistyka będzie nam najbliższa.

Istotne znaczenie przy wyborze mebli do łazienki ma również ich kolor. Należy zastanowić się, czy meble mają być uzupełnieniem aranżacji, czy stanowić jej główny akcent. Wybór koloru zależy również od tego, czy pragnie się iść w spokojny minimalizm, czy może bazować na klasycznych kontrastach. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, czy warto postawić na klasyczne czarne lub białe meble, czy może zaszaleć i wybrać coś bardziej awangardowego.

Meble łazienkowe to wybór na długie lata, dlatego często nie jest to zadaniem prostym. Ostateczną decyzję należy podjąć biorąc pod uwagę styl oraz funkcjonalność. Zapraszamy do salonu Vivasanit, gdzie możecie znaleźć szeroki wybór mebli, które z pewnością spełnią Wasze oczekiwania!

Wizualizacja
łazienki 3D

gratis!