Jak urządzić mały metraż? Niezbędne wskazówki.

To pytanie zadaje sobie większość z nas i nic w tym dziwnego, ponieważ znacznie trudniej jest wyposażyć niewielką mieszkalną przestrzeń od dużej domowej powierzchni. Należy pamiętać, że kluczowe jest skomponowanie wszystkich elementów pomieszczenia tak, aby sprawiało wrażenie, że jest większych wymiarów. Dlatego, właściwe decyzje powodują, że mieszkanie nawet na małym metrażu będzie przyjemne i komfortowe. Poniżej znajdziecie kilka wskazówek, które pomogą przy wyborze wyposażenia wnętrz.

Otwarta przestrzeń

W ostatnich latach niezwykle modne stało się tworzenie otwartej przestrzeni, szczególnie na małym metrażu. Jednym z najbardziej popularnych rozwiązań jest łączenie salonu z kuchnią oraz rezygnacja z korytarza. Dzięki tej metodzie mieszkanie będzie sprawiało wrażenie, że jest większe niż w rzeczywistości, a brak ścian działowych pozwoli na zaoszczędzenie miejsca, które można dowolnie zagospodarować. Taki sposób umożliwia zwiększenie ilość światła w mieszkaniu, ponieważ każdy pokój będzie miał bezpośredni dostęp do okna.

 

Warto pamiętać, że brak ścian działowych wymaga utrzymywania porządku w domu – inaczej każdy gość będzie zmuszony oglądać nieumyte talerze w kuchni lub niepościelone łóżko.

Jasne kolory i paski

Wszyscy wiemy, że ciemne barwy optycznie pomniejszają, natomiast jasne kolory mają przeciwny efekt. Ta zasada sprawdza się również podczas wyboru wyposażenia wnętrz, dlatego tak ważny jest właściwy dobór kolorystyki. Warto także przemyśleć spektrum wzorów, które ozdobią tkaniny i dekoracje. W celu poszerzenia przestrzeni dobrze sprawdzają się paski, jakie nie tylko odgrywają ważną rolę w modzie odzieżowej, ale ich właściwości również są wykorzystywane w aranżacji wnętrz.

Wielofunkcyjne meble

Większość z nas ma tendencję do umieszczania zbyt wielu przedmiotów na małej przestrzeni. Powoduje to, że pomieszczenia stają się ciaśniejsze oraz tworzy się bałagan. Dlatego, warto sięgać po wielofunkcyjne meble i ich maksymalne wykorzystanie. Dobrym pomysłem są szafki z regałami po sufit, sofy z funkcją spania, łóżka i stoliki ze schowkami oraz dekoracyjne pudełka, w których zmieszczą się wszystkie drobiazgi.

 

Pamiętaj, że podczas planowania wyposażenia wnętrza na małym metrażu, bardziej korzystne będzie wybieranie funkcjonalnych przedmiotów niż tych najmniejszych, które mogą sprawiać dyskomfort podczas użytkowania.

Lustra i oświetlenie

Małe pomieszczenie może powodować uczucie przytłoczenia, dlatego koniecznie jest w zastawianie wielu sposobów na optycznie powiększenie powierzchni. Taki efekt może zapewnić strategicznie rozmieszczenie luster, które ustawione we właściwym miejscu nadają głębi oraz rozjaśniają wnętrze. Pomocne mogą okazać się również szafki lustrzane oraz płytki ścienne odbijające światło.

 

Dobrze dobrane oświetlenie sprawi, że pomieszczenie będzie wydawało się optycznie wyższe. W tym celu często wykorzystywane są lampy z kloszem do góry lub rozpraszające światło na boki.

Lustra i oświetlenie

Niezależnie czy planujesz gruntowny remont kuchni, czy będzie to wymiana mebli łazienkowych – podane wskazówki sprawdzą się każdym przypadku. Dlatego, koniecznie uwzględnij je przy aranżacji wnętrz w swoim mieszkaniu i zapewnij sobie wygodne, komfortowe i przestronne miejsce już na zawsze.

Wizualizacja
łazienki 3D

gratis!