Jak zadbać o najwyższy poziom higieny w łazience?

Pięknie urządzona łazienka z czasem może stracić swój blask, jeśli nie zadbamy odpowiednio o jej czystość. Podobnie jak w przypadku innych pomieszczeń, chcemy utrzymać w niej jak najwyższy poziom higieny. Niestety, ze względu na gromadzenie się wilgoci i osadów może być to uciążliwe. Oprócz regularnego sprzątania, możemy pomóc sobie w tym zadaniu poprzez wybór wyposażenia łazienkowego, które ułatwia dbanie o czystość. Producenci coraz częściej wykorzystują rozwiązania, które mają na celu ułatwić nam to zadanie. Dzięki nim utrzymanie czystości nawet w trudno dostępnych miejscach staje się prostsze. Przy okazji ograniczamy w ten sposób ilość zużywanych środków czystości. Z tego artykułu dowiecie się więcej na temat tego, jak zadbać o najwyższy poziom higieny w łazience przy wykorzystaniu rozwiązań, które dodatkowo zwiększą także jej funkcjonalność.

Jakie wyposażenie wybrać, aby ułatwić sobie sprzątanie?

Pierwszym rozwiązaniem, które możemy zastosować, jest montaż podtynkowych instalacji łazienkowych. Decydując się na nie pozbywamy się trudno dostępnych zakamarków, które są szczególnie podatne na osadzanie się brudu. Obecnie istnieje bardzo szeroki wybór baterii podtynkowych, które możemy wykorzystać zarówno przy umywalkach, jak i w kabinach prysznicowych. Podobne zalety posiadają umywalki nablatowe oraz wiszące, które nie posiadają postumentów, dlatego przestrzeń pod nimi jest łatwiej utrzymać w czystości. Innym rozwiązaniem, które pomoże nam utrzymać higienę w łazience jest wykorzystanie toalety bezrantowej w wersji wiszącej. Brak rantów zapobiega osadzaniu się kamienia i innych osadów, ponieważ woda dociera do każdego zakamarka muszli klozetowej. Dzięki tej technologii skończysz z szorowaniem i wylewaniem litrów detergentów.

Powłoka easy clean – prosty sposób na czystą łazienkę

Wymienione wcześniej rozwiązania, to nie jedyne sposoby, które proponują nam producenci wyposażenie łazienek. Coraz częściej powierzchnie ceramiczne i szklane pokrywa się specjalną powłoką polimerową, która tworzy niewidzialną dla ludzkiego oka warstwę ochronną przed osadami, kamieniem i drobnoustrojami. Mimo że ceramika i szkło są idealnie gładkie, to jednak znajdują się na nich mikroskopijne ubytki i wyżłobienia, w których osadza się brud. Jest to powód, dla którego śnieżnobiałe umywalki lub toalety z czasem mogą tracić swój połysk i barwę. Powłoka easy clean ma temu zapobiegać. Jej wykorzystanie zwiększa higieniczność w naszej łazience, a także ułatwia sprzątanie jej poszczególnych elementów. Dodajmy, że ta technologia jest wykorzystywana nie tylko do umywalek, bidetów i toalet, ale też do kabin i drzwi prysznicowych.

Bezdotykowo, czyli prosto i higienicznie

Wśród modeli baterii łazienkowych, ale nie tylko, znajdziemy też te, które działają bezdotykowo. Zamontowane w nich sensory nie tylko pozwalają na zaoszczędzenie wody, ale też ułatwiają zachowanie większej czystości, ponieważ nie musimy za każdym razy dotykać baterii. Tym samym powłoka zewnętrzna takiej armatury łazienkowej nie zużywa się tak szybko, jak w przypadku tradycyjnych modeli i wolniej ulega zabrudzeniom.

Środki czyszczące? Ale jakie?

Wszystkie wymienione sposoby podwyższą poziom higieny w łazience i ułatwią nam tradycyjne sprzątanie. Pojawia się jednak pytanie o to, jakich środków czyszczących powinniśmy używać. Warto postawić na preparaty bez aldehydów, kwasu solnego czy APEO. Dodatkowym plusem będzie ich biodegradowalność. Pamiętajmy, że w przypadku powierzchni, które zawierają powłokę easy clean nie ma potrzeby używać agresywnych i silnych detergentów, ponieważ może to skutkować jej uszkodzeniem.

Bezdotykowo, czyli prosto i higienicznie

Powyższe wskazówki sprawdzą się w każdej łazience. Dzięki nim będzie nam łatwiej zadbać nie tylko o najwyższy poziom higieny. Jeśli zależy nam na bardziej ekologicznych rozwiązaniach i większej funkcjonalności, z powodzeniem możemy zastosować omówione w tym tekście sposoby w naszym domu. Wśród wielu propozycji oferowanych przez producentów wyposażenie łazienkowego z pewnością znajdziemy coś odpowiedniego!

Wizualizacja
łazienki 3D

gratis!