Rodzaje instalacji grzewczych

Budując dom staje się przed wyborem odpowiedniego systemu ocieplania. Głównym zadaniem instalacji grzewczych jest nie tylko stworzenie, ale i utrzymanie pożądanej temperatury w danym obiekcie – w celu utrzymania komfortu cieplnego. Optymalny powstaje w sytuacji, gdy osoba wystawiona na działanie danej temperatury nie odczuwa ani zimna, ani zbytniego ciepła. Jakie są rodzaje instalacji i które z nich wybrać? Popularne staje się ogrzewanie pompowe, a w szczególności podłogowe i rozdzielaczowe. Wiele osób korzysta jednak wciąż z grawitacyjnego.

Ogrzewanie grawitacyjne

Ogrzewanie grawitacyjne polega na wymuszaniu przepływu wody w instalacji bez użycia energii elektrycznej. Wodne ogrzewanie grawitacyjne wykorzystuje zjawisko mające na celu unoszenie się ogrzanej wody i obniżenie schłodzonej.

Dlaczego warto wybrać ogrzewanie grawitacyjne?

  • Wykazuje większą niezawodność, gdyż nie ma pompy, która może ulec uszkodzeniu.
  • Jego działanie nie zależy od zasilania prądem elektrycznym.
  • Nie ma ciągłego poboru prądu.
  • Koszty konserwacji i napraw są niższe o użytkowanie pompy obiegowej.
  • Pracy instalacji towarzyszy mniejszy hałas wytwarzany przez wodę płynącą w rurach. Im szybciej krąży woda (dzieje się tak w instalacjach pompowych), tym praca instalacji jest głośniejsza.

Ogrzewanie pompowe

Ogrzewanie pompowe jest obecnie najczęściej stosowanym rozwiązaniem w instalacjach centralnego ogrzewania w domach jednorodzinnych. Precyzyjne sterowanie m.in. ilością ciepła wygenerowanego w kotle sprawia, że użytkownicy mogą liczyć na mniejsze rachunki. Dodatkowo umożliwia zastosowanie rur o mniejszej średnicy. Jakie są inne zalety?

  • Woda w instalacji nagrzewa się szybciej i ma mniejszą bezwładność dzięki temu, że pojemność wodna układu jest mniejsza.
  • Niższe są koszty rur, bo mniejsza jest ich średnica.
  • Dzięki niewielkim średnicom mniejsze są straty ciepła w przewodach.
  • Nie ma ograniczeń co do wielkości instalacji.
  • Grzejniki można instalować poniżej kotła.

Ogrzewanie rozdzielaczowe

W systemie tym z rozdzielaczy umieszczonych na wszystkich kondygnacjach indywidualnie odprowadza się rury (zasilającą i powrotną) do każdego grzejnika. W takim układzie wykorzystywane są rury elastyczne, które bez żadnych złączek czy kształtek powinny łączyć rozdzielacz z grzejnikiem. Rury prowadzone są jak najkrótszą drogą pod jastrychem podłogowym lub w kanale instalacyjnym.

System rozdzielaczowy jest wygodny dla instalatorów, ponieważ jest mało połączeń, co skraca czas trwania robót, a w razie awarii któregoś odcinka pozwala na funkcjonowanie pozostałej części instalacji. Zalecany jest szczególnie w sytuacjach, gdy poszczególne grzejniki są znacznie od siebie oddalone. Takie rozwiązanie jest także bardzo korzystne przy zmianach aranżacji wnętrz, ponieważ wówczas odcina się rozdzielacz na danym piętrze i przerabia fragment instalacji centralnego ogrzewania, normalnie użytkując pozostałe kondygnacje i pomieszczenia. Uszkodzony kawałek rury można wymienić bez wyłączania całego ogrzewania.

Instalacja centralnego ogrzewania – ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe zapewnia bardzo dobre, równomierne ogrzanie całego pomieszczenia. Bez chłodniejszych i cieplejszych miejsc oraz wrażenia zimnej podłogi. Wszystko dlatego, że nie dostarcza ciepła w jednym miejscu, z którego ma się ono dopiero rozprzestrzenić na pomieszczenie. Ciepło oddaje cała podłoga.

Zaletą ogrzewania podłogowego jest jego energooszczędność – temperaturę w ogrzewanym pomieszczeniu możemy obniżyć o 2-3°C, nie zmniejszając komfortu cieplnego. Zaoszczędzimy wtedy ok. 10-15% energii cieplnej.

Wybór ogrzewania to decyzja, którą należy podjąć na etapie planowania. Od systemu grzewczego zależy komfort użytkowania, koszty eksploatacji i jego trwałość, które przekładają się na jakość życia. Warto więc dokładnie przeanalizować każdy rodzaj instalacji grzewczych tak, aby wybrać rozwiązanie odpowiednie dla każdego!

Wizualizacja
łazienki 3D

gratis!