Wymiana instalacji wodnej i kanalizacyjnej od A do Z – kuchnia i łazienka.

Wymiana instalacji wodnej i kanalizacyjnej wiąże się zawsze z gruntownym remontem, przy którym nie unikniemy zrywania płytek ściennych czy podłogowych. Nie oszukujmy się, nikt z nas nie lubi tego czasu, gdy nasza kuchnia czy łazienka zostaje rozebrana do cna. Jednak przychodzi taki moment, że jesteśmy do tego zmuszeni, a wtedy warto dowiedzieć się, jak dokładnie będzie przebiegał remont, o czym należy pamiętać, a przede wszystkim, jak się do niego przygotować. Ten artykuł nie tylko odpowie na te pytania i rozwieje wszelkie Wasze wątpliwości, ale również sprawi, że myśl o koniecznym remoncie przestanie spędzać wam sen z oczu. Zamiast tego zacznie wywoływać pozytywne wizje efektów nowego wyposażenia kuchni czy łazienki. Przecież remont jest świetną okazją do wprowadzenia zmian, które już od dawna chodziły nam po głowie. Można w końcu pomyśleć o nowych oryginalnych dekorach, takich jak kamień dekoracyjny, czy zamontować nowoczesne oświetlenie LED. Zapraszamy do lektury!

1.Przygotowanie do remontu 

Pierwsza i najważniejsza zasada sprawnego remontu to dobrze przemyślany plan! Pozwoli on uniknąć ewentualnych problemów czy opóźnień. Należy się dokładnie zastanowić i wybrać miejsca, w których będą znajdować się poszczególne części armatury łazienkowej czy kuchennej takie jak: baterie łazienkowe, baterie kuchenne, bidety, pisuary, syfony, wanny, natryski, umywalki czy zlewy, a także zdecydować jaki będzie ich typ. To pozwoli zweryfikować jak dużo pracy nas czeka – czy będzie trzeba wykonać instalację wodną/kanalizacyjną od nowa, czy tylko wymienić starą. W przypadku, gdy zdecydujemy się na rozplanowanie nowej instalacji w miejscu poprzedniej, będziemy mogli wykorzystać istniejące już bruzdy i dzięki temu unikniemy uciążliwego kucia w ścianach i podłodze.

Tip od Vivasanit: przy okazji montowania nowej instalacji można pomyśleć o zamontowaniu dodatkowych filtrów i dzięki temu znacznie polepszyć jakość wody z kran

2. Wybór materiałów 

Kolejnym krokiem jest zdecydowanie z jakiego materiału będą wykonane elementy naszej instalacji. W przypadku instalacji wodnych najbardziej polecane są rury z PE-X, wielowarstwowe i z polibutylenu, ponieważ dzięki swoim właściwościom są odporne na wysokie temperatury i ciśnienie oraz cechują się dobrą elastycznością. Inne możliwe do wyboru materiały to: tworzywo sztuczne lub miedź. Natomiast podczas wymiany instalacji kanalizacyjnej najczęściej używane są rury plastikowe PCV lub z polipropylenu PP. Niezależnie od wybranego materiału ważne jest, by części, które wybierzemy były spójne – najlepiej jak będą pochodzić od jednego producenta. To pomoże uniknąć problemów z dopasowaniem poszczególnych elementów.

3. Wymiana instalacji wodnej 

Podczas wymiany instalacji wodnej mamy do wyboru dwie możliwości układu rur: rozprowadzenie w systemie trójnikowym (najczęściej stosowane) lub w systemie rozdzielaczowym, który sprawdza się lepiej przy remoncie wybiegającym poza obręb jednego pomieszczenia. Należy pamiętać o kilku złotych zasadach:

  • w miejscach, w których instalacja ma przebieg poziomy, rury z wodą ciepłą powinny znajdować się pod rurami z wodą zimną;
  • całość instalacji wodnej powinna znajdować się poniżej instalacji elektrycznej;
  • W pionowych odcinkach rura z zimną wodą powinna znajdować się po prawej stronie, natomiast rura z wodą ciepłą, po lewej. (To znacznie ułatwi późniejsze podłączanie baterii łazienkowych).

Nie możemy również zapomnieć o izolacji! Kolor ma tutaj znaczenie. Po zakończeniu montowania instalacji wodnej rury prowadzące wodę zimną izoluje się otuliną o kolorze niebieskim, natomiast te z wodą ciepłą – otuliną czerwoną. Teraz pozostaje już tylko sprawdzenie szczelności. Jest to wyjątkowo ważne i bezwzględnie należy je wykonać przed zakryciem instalacji warstwą tynku lub podkładu podłogowego. Nie chcemy przecież, aby po skończonym remoncie okazało się, że coś przecieka. Dlatego, aby móc spać spokojnie i nie martwić się o przebieg remontu, upewnij się, że zastosowałeś się do wszystkich naszych rad!

4. Wymiana instalacji kanalizacyjnej 

Przebieg wymiany instalacji kanalizacyjnej różni się zdecydowanie od wymiany instalacji wodnej. Główną różnicą jest wielkość średnic rur stosowanych do montażu – tu używane są znacznie grubsze rury. Podczas tego typu remontu najlepszym rozwiązaniem jest zachowanie poprzedniego rozmieszczenia urządzeń sanitarnych. Jeśli jednak zdecydujemy się zmienić ich położenie, musimy pamiętać, że możemy to zrobić tylko o kilka centymetrów – tak, aby zaistniałą różnicę można było zniwelować podczas instalacji syfonu. Problem ze zmianą pojawia się w przypadku sedesu, który posiada sztywne wytyczne dotyczące usytuowania względem pionu kanalizacyjnego. W tym wypadku najlepiej jest zachować jego obecną lokalizację, a w zamian wymienić misę na bardziej nowoczesną. Świetnie sprawdzają się w tej roli miski wiszące, które montuje się na stelażach podtynkowych. Zaletą takiego rozwiązania jest niezwykle efektowny i schludny wygląd WC. Zmieniając wyposażenie łazienki warto również pomyśleć o kabinie prysznicowej! Do nowej muszli ustępowej idealnie będzie pasować modny prysznic bez brodzika, do wykonania którego stosuje się odpływy liniowe.

Podczas wymiany instalacji kanalizacyjnej należy pamiętać o kilku kluczowych aspektach:

  • Przy planowaniu rozmieszczenia instalacji najważniejsza jest możliwość podpięcia jej poszczególnych elementów do wyżej wspomnianego pionu kanalizacyjnego, który ma swoje stałe miejsce;
  • Ważny jest spadek grawitacyjny! Musi wynosić co najmniej 2%, aby odpływ nieczystości przebiegał bez problemu;
  • Średnice rur muszą być dopasowane do wybranych wcześniej sanitariów.

W końcowym etapie wymiany instalacji kanalizacyjnej ważne jest także, aby wiedzieć z jakich materiałów wykonane są rury zewnętrzne. Jeżeli sieć zewnętrzna wykonana jest z rur żeliwnych, do wykonania połączenia między nią, a siecią wewnętrzną potrzebny będzie traper – specjalny łącznik.

Teraz, kiedy jest już Wam znany przebieg wymiany instalacji wodnej i kanalizacyjnej oraz główne zasady, o których należy pamiętać, będzie Wam znacznie prościej przygotować się na remont we właściwy sposób. Dzięki temu będziecie dokładnie wiedzieć co dzieje się podczas każdego z jego etapów i nic Was nie zaskoczy! Pamiętajcie, by zawsze korzystać z pomocy doświadczonych fachowców i sprawdzonych firm, aby generalne remonty odbywały się jak najrzadziej. Jeśli zależy Ci na sprawdzonej i profesjonalnej pomocy, to firma Vivasanit, będąca jednym z polskich liderów branży wyposażenia łazienek, systemów instalacyjnych oraz techniki grzewczej, będzie doskonałym wyborem.